W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Używamy cookies, żeby zrozumieć w jaki sposób użytkownicy korzystają z witryny i dostosować ją tak, aby korzystanie z niej było dla nich przyjemniejsze i ciekawsze. Stosujemy cookies także w celach statystycznych. Cookies mogą być również stosowane przez współpracujące z nami firmy badawcze.W każdej chwili mogą Państwo zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje dotyczące stosowanie cookies znajdą Państwo w naszej "Polityce Prywatności". X

Kancelaria Podatkowa Ryszard Błaszyk

Dział rachunkowy

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej

Kadry i płace: Czy pracodawca, który nie zapewnia warunków pracy chronionej, ma możliwość przyjęcia do pracy osoby niepełnosprawnej?

Jeśli w poniższym artykule nie znaleźli Państwo rozwiązania swojego problemu lub interesuje Państwa prowadzenie kadr i płac, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego poznańskiego biura rachunkowego - kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa.

Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie uniemożliwia zatrudnienia osoby niepełnosprawnej u pracodawcy, który nie zapewnia warunków pracy chronionej - w przypadkach:

  1. przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
  2. zatrudnienia w formie telepracy.

W obecnym stanie prawnym nie ma obowiązku uzyskiwania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Jednak PIP przeprowadza kontrolę w zakresie spełniania tego warunku (zob. art. 4 ust. 5 i ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Świadczenie z polisy na życie

Czy świadczenie wypłacone z polisy na życie po śmierci ubezpieczonego osobom uprawnionym wynikającym z tej polisy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Nie. Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego, nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Natomiast według art. 831 § 3 Kodeksu cywilnego suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym. Świadczenie wypłacone z polisy na życie po śmierci ubezpieczonego osobom uprawnionym wynikającym z tej polisy, jako nienależące do spadku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.